ფატიმა ქვაცაბაია–საინჟინრო გეოდეზიისა და გეოინფორმატიკის დეპარტამენტის პროფესორი. დეპარტამენტის მუშაობას, როგორც მოწვეული სპეციალისტი, შეუერთდა 2010–2012 წლებში. 2012–2013 წლებში იყო უფროსი მასწავლებლის პოზიციაზე; 2013 - 2025 წლებში დეპარტამენტის ასოცირებული პროფესორი. 2025 წლიდან კი, მუშაობს პროფესორის პოზიციაზე. გამოქვეყნებული აქვს 5 სახელმძღვანელო, 14 სამეცნიერო სტატია და 1 მონოგრაფია. დამუშავებული აქვს სხვადასხვა საგნების სასწავლო–მეთოდური მითითებები.
კურსები, რომელსაც უძღვება:
• მიწის კადასტრი;
• აშენებული ტერიტორიების (ქალაქის) კადასტრი;
• მიწის სამართალი;
• სამიწათმოწყობო დაპროექტების საფუძვლები;
• საკადასტრო სამუშაოები;
• გეოდეზიური სამუშაოები მიწათმოწყობის დროს;
• მიწის ადმინისტრირება.
სამეცნიერო მუშაობა ითვალისწინებს: კვლევების გაგრძელებას და კომპლექსური ღონისძიებების შემუშავებას მიწის ფონდის გამოყენების, დაცვის და რაციონალურად გამოყენების მიმართულებით;  საქართველოს ტერიტორიაზე მიმდინარე მიწების სარეგისტრაციო სამუშაოების შესწავლას, არსებული შედეგების შეჯამებას; მიწის გამოყენებისა და დაცვის სამართლებრივი რეგულირების საკითხებში შეტანილი ცვლილებების გაანალიზება/შეფასებას; სივრცითი მონაცემების მიღების არსებული ხერხებისა და მეთოდების შესწავლა-ანალიზს.
სამეცნიერო ინტერესები
• ქვეყანაში მიწის მართვასთან დაკავშირებული პრობლემების შესწავლა და მათი აღმოფხვრის მიზნით წინადადებების მომზადება. ქვეყნის ტერიტორიებზე მიმდინარე საკადასტრო სამუშაოების შესწავლა/ანალიზი (მიწის ნაკვეთების სისტემური რეგისტრაციები).